Yurt İçi

Doğu Karadeniz ve Batum Turu

1.GÜN

İSTANBUL HAREKET SAATLERİ VE NOKTALARI:

22.00  İNCİRLİ ÖMÜR PLAZA ÖNÜ

23.00  BEŞİKTAŞ YILDIZ CAMİİ ÖNÜ

00.00  KADIKÖY EVLENDİRME DAİRESİ  OTOPARKI

Bu noktalardan hareketle yolculuğumuza başlıyoruz.

2.GÜN

Samsun, Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi, Atatürk Anıtı, Bandırma Vapuru, Terme, Ünye, Fatsa, Haznedaroğlu Konağı, Ordu, Boztepe

Yolculuğumuz seçkin ve konforlu otobüslerimizle devam ediyor. Doğa harikası olan Bolu Dağları’nda vermiş olduğumuz ihtiyaç molasından sonra yolculuğumuza devam ediyoruz. Rehberimiz sabah erken saatlerde Çorum – Osmancık Dinlenme Tesislerine varmadan önce kahvaltı paketlerini sizlere dağıtacak. Mola yerinde dileyen misafirler tesiste bulunan kahvaltı imkânlarından da fiyatını ödeyerek yararlanabilirler. Molanın ardından otobüsümüz ile Karadeniz yolu üzerinden Samsun’a ulaşıyoruz. İlk durağımız bölgenin tarihi ve kültürel yapısını en iyi aktaran Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olacak. Müze ziyaretinin sonrasında Kurtuluş Savaşı hareketimizin başlangıç simgesi olan Samsun Atatürk Anıtında fotoğraf molası vererek, Atatürk’ü Samsun’a getiren Bandırma Vapuru’nun birebir kopyasını fotoğrafladıktan sonra Terme’de öğle yemeğimizi alıyoruz. Öğle yemeği ardından Ünye güzergâhı üzerinden Fatsa’ya varıyoruz. Türk deniz korumasının en güzel örneklerinden olan Bolaman Kalesi ve dönem insanının yaşam alanı olan Haznedaroğlu Konağı’nı görüp fotoğrafladıktan sonra, Ordu’ya hareket ediyoruz. Anadolu’nun en doğal manzara seyir alanlarından olan Ordu Boztepe’ye çıkıyoruz. Boztepe’de verilen rehber eşliğinde serbest dolaşımın ardından otelimize doğru yola çıkıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Kahvaltı:  Araç içinde verilen kahvaltı paketleri ve mola tesisinde alacağımız ekstra menü

Öğle yemeği:  Rehber eşliğinde serbest yemek. Grup isteğine göre toplu olarak yenilebilir.

Akşam yemeği: Tur ücretine dahil otelde açık büfe olarak sunuluyor.

Konaklama:  Seçilen otelde sunuluyor.

Rota: İstanbul-Bolu (259 km)-Osmancık (312 km)-Havza (90 km)-Kavak (36 km)-Samsun (41 km)-Terme (60 km)-Ünye (30 km)-Fatsa (25 km) -Ordu (35 km) Toplam: 878 km

 

 3.GÜN

Tirebolu, Sürmene, Uzungöl, Rize, Çayeli,Karaster Yaylası

 

Sabah otelde yapılan kahvaltı sonrası hareketle Karadeniz yolunda Giresun’a hareket ediyoruz. Mikroklima iklim özelliği dolayısıyla bölgede kaliteli çayı ile meşhur Tirebolu 42 Çay Fabrikası’nda çay üretimi ve çay yetiştiriciliği hakkında bilgi aldıktan sonra sahil şeridinde yer alan fabrikadan çıkan taze çayın keyfini deniz manzarası eşliğinde yudumluyoruz.  Çay içiminin ardından Karadeniz sahil yolu boyunca yörenin şirin ve küçük ilçelerini görerek Of ilçesinden Solaklı Vadisi’ne sapıyoruz. Vadi’ye girişimizden itibaren bizi yol kenarlarında yer alan şirin Karadeniz evleri ve çay bahçelerinin seyrine dalıyoruz.  Öğle yemeğimizi yerel bir restaurantta muhteşem Karadeniz lezzetlerini tadarak gerçekleştiriyoruz. Sonrasında orman manzarası eşliğinde Karadeniz’in ağaç çeşidinin en bol yetiştiği bölgeyi keşfetmek için bizi bekleyen minibüslerimize binerek yüksek yaylalara doğru çıkmaya başlıyoruz. Uzungöl’ü en yüksekten fotoğraflarken elinizi deklanşörden alamayacaksınız. Karadeniz’in muhteşem doğasına hayran kalacak belki de orada yaşamaya karar vereceksiniz. Yayla turumuzun son bulmasının ardından Uzungöl’de verilen serbest zaman sonrası otelimize hareket ediyoruz.

Kahvaltı:  Tur ücretine dahil otelde açık büfe olarak sunuluyor.

Öğle yemeği: Rehber eşliğinde serbest yemek. Grup isteğine göre toplu olarak yenilebilir.

Akşam yemeği: Tur ücretine dahil otelde açık büfe olarak sunuluyor.

Konaklama:  Seçilen otelde sunuluyor.

Rota: Tirebolu – Trabzon – Rize 166 km

 

4.GÜN

Çamlıhemşin, Kaçkarlar, Fırtına Vadisi, Ayder Yaylası Çinçiva Köprüsü, Kalegon, Gelin Tülü Şelalesi, Galer Düzü, Aşağı Kavron, Yukarı Kavron

Sabah otelde yapılan kahvaltı sonrasında ülkemizdeki sayılı milli parklardan olan Kaçkar Dağları Milli Parkı’na gitmek üzere Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine hareket ediyoruz. Kaçkar dağlarının iki ayrı vadisi boyunca minibüslerle eşsiz bir yayla turu yapıyoruz. İlk olarak Karadeniz’in ender yeşil bitki örtüsü arasından süzülerek yüksek vadilere doğru yol alıyoruz. Bugüne kadar en iyi durumda kalan Çinçiva Köprüsü’nü görüp fotoğraflıyoruz Fotoğraflar çekip, doğa yürüyüşü yaparken burada, eşsiz doğal güzellikler bizlere eşlik edecek. Yürüyüş yolumuzun ardından dileyen misafirlerimizle fırtına deresinde rehber ve profesyonel rafting ekibimizle rafting yapma şansını sunuyoruz( Rafting bu turumuzda ekstra olarak sunulmaktadır. Tur ücretine dahil değildir.)Dünyanın en önemli doğal yaşam alanı olan bu bölgedeki gezimizin ardından geriye dönerek restoran’da serbest öğlen yemeğimizi alarak otobüslerimize binip, vadinin diğer kolundan devam ederek Ayder Yaylası, Gelin Tülü Şelalesi ve Kalegon'u gördükten sonra Galer Düzü (1600 m) dağcılık merkezi olan Aşağı ve Yukarı Kavron Yaylası (2360 m) gezilerimizi yapıyoruz. Serbest olarak yaptığımız geziden sonra konaklama için otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ardından tulum eşliğinde horon otelimizde. 

Kahvaltı:  Tur ücretine dahil otelde açık büfe olarak sunuluyor.

Öğle yemeği: Rehber eşliğinde serbest yemek. Grup isteğine göre toplu olarak yenilebilir.

Akşam yemeği: Tur ücretine dahil otelde açık büfe olarak sunuluyor.

Konaklama:  Seçilen otelde sunuluyor.

Rota : Ayder Yaylası - Çinçiva Köprüsü- 30 km

 

5.GÜN

BATUM – GÜRCİSTAN

Sabah otelde yapılan kahvaltı sonrası  Sarp Sınır Kapısı’nda giriş işlemlerimizi tamamladıktan sonra Gürcistan / Acara bölgesine geçiyoruz. Hz. İsa’nın On iki Havarisi’nden biri olan St. Mathias`in Mezarının da bulunduğu Roma döneminden kalan ve en son Osmanlılar döneminde kullanılan Gonio ( Apsaros )  Kalesi'ni ( Panoramik ) görüyoruz. Batum Şehir Merkezine doğru devam ederken Bayburt'tan doğup Batum sınırlarına kadar kendine keskin çizgiler oluşturan Çoruh Nehri'ni ve üzerindeki eski Gonio Köprüsü'nü göreceğiz. Bir sonraki durağımız, şehir merkezinden 9 km uzaklıkta bulunan, Dünya'nın el ile hazırlanmış ikinci büyük bahçesi olan tropik bitkileri ile ünlü Batum Botanik Bahçesi olacak. Batum Botanik Bahçesi’ne Fakulte ( Chakvi ) kapısından giriş yaparak, tüm parkı panoramik olarak görebileceğimiz bir noktada fotoğraf molası veriyoruz.  Birbirinden farklı bitki örtüsünün yer aldığı bu büyük bahçeyi gördükten sonra tekrar şehir merkezine dönerek kent merkezini gezmeye başlıyoruz. Burada; Tarihi Meryem Ana Katedral Kilisesi'ni, Tarihi Orta Camii, Rus Ortodoks Kilisesi, Ermeni Ortodoks Kilisesi, Poseidon Anıtı, Tiyatro Binasını, Medea Heykeli'ni, Batum Limanı'nı ve yeni oluşturulan yüzüyle Avrupa meydanını göreceğiz. Batum Bulvarı'nda gezinti yaptıktan sonra alışveriş için serbest zaman vereceğiz. Ardından Sarp Sınır Kapısı'ndan çıkış işlemlerini yapıp, otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

Kahvaltı:  Tur ücretine dahil otelde açık büfe olarak sunuluyor.

Öğle yemeği: Rehber eşliğinde serbest yemek. Grup isteğine göre toplu olarak yenilebilir.

Akşam yemeği: Tur ücretine dahil otelde açık büfe olarak sunuluyor.

Konaklama:  Seçilen otelde sunuluyor.

Rota: Batum – Gürcistan 70 km

  

6.GÜN

Trabzon, Ayasofya, Atatürk Köşkü, Gümüşçüler, Sümela Manastırı, Ayazma, Kaya Kilisesi ve Su Kemerleri, Hamsiköy, Zigana Geçidi, Ordu

Sabah otelde yapılan kahvaltı sonrası hareketle Karadeniz’in gözde şehirlerinden olan Trabzon Merkez’deki turumuza başlıyoruz. Kommenoslar Dönemi merkez kiliselerinden biri olan ve son dönemde camiye çevrilmesinden dolayı büyük yankı uyandıran şu an hem müze hem de camii olarak kullanılan Trabzon Ayasofyası ilk durağımız olacaktır. Sonraki durağımız ise Türkiye’de ki en nadide Atatürk Evleri’nden birisi olan ve döneminde bölgenin ileri gelenlerine ait olan Atatürk Köşkü. Trabzon’a özgü, gümüş kazaz ve hasır işlerinin tanıtılıp satışının yapıldığı kazaziye ve gümüş atölyesine yapacağımız alışveriş molası. Burada verilen serbest zaman ardından Akçaabat’a geliyoruz. Bölgenin en seçkin restaurantlarından olan Akçaabat Nihat Usta’da serbest öğlen yemeğimizi aldıktan sonra Karadeniz denilince ilk akla gelen 1650 m yükseklikte yer alan Sümela Manastırı’na ulaşıyoruz. Sümela Manastırı Anadolu’nun en önemli kültür mirasları arasında yer alır. Manastır gezisi esnasında Ayazma, Kaya Kilisesi ve su kemerlerini ziyaret ediyoruz. Manastır gezisi bittikten sonra Karadeniz’in eşsiz vadilerini keşfetmeye devam ediyoruz.  Zigana Geçidi’ne hareket ediyoruz (1820m). Geçitte verilen çay ve fotoğraf molasının ardından dönüşte Karadeniz’in meşhur köylerinden olan Hamsiköy’ü panoramik olarak görüyor ve damaklarda tat bırakan taze sütle yapılmış ünlü sütlacından tatmak isteyenler için kısa bir mola veriyoruz. Gezimizin sonunda Giresun istikameti üzerinden Ordu’ya ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


Kahvaltı:  Tur ücretine dahil otelde açık büfe olarak sunuluyor.

Öğle yemeği: Rehber eşliğinde serbest yemek. Grup isteğine göre toplu olarak yenilebilir.

Akşam yemeği: Tur ücretine dahil otelde açık büfe olarak sunuluyor.

Konaklama:  Seçilen otelde sunuluyor.

Rota: Trabzon – Ordu- 197 km

 

7.GÜN

Ordu, Samsun, Sinop, Hamsilos Fiyordu, Tarihi Ceza Evi, Merzifon, İstanbul

 

Sabah son olarak yaptığımız oteldeki kahvaltı sonrası Anadolu’nun en kuzeydeki ili Sinop’a ulaşıyoruz.  Küçük ve şirin bir il olan Sinop’ta ülkemizin tek fiyordu, yemyeşil ormanı, denizin bir nehir gibi kara içine girdiği Hamsilos Koyu, Akliman, Maket Gemi Yapım Atölyeleri, romanlara ve türkülere konu olmuş tarihi hapishaneyi gezip, Sinop limanda öğle yemeği için mola veriyoruz. Sinop’ta nokul tatmayı ve kendinize maket gemi atölyelerinden bir tane gemicik almayı unutmayın. Ardından dönüş yolculuğumuz başlıyor. Samsun, Bolu güzergahı üzerinden İstanbul’a ulaşıyoruz. Bir başka Tatilmod seyahatinde görüşmek üzere siz değerli misafirlerimizi aldığımız noktalara bırakıp keyifli günler diliyoruz.

Kahvaltı:  Tur ücretine dahil otelde açık büfe olarak sunuluyor.

Öğle yemeği: Rehber eşliğinde serbest yemek. Grup isteğine göre toplu olarak yenilebilir.

Akşam yemeği: Seyahat esnasında duracağımız molada misafirlerimiz ekstra olarak alacaktır.

Konaklama:  Bu gece otel konaklaması yoktur.

Rota: Ordu – Samsun – Sinop – İstanbul 887 km

İKLİMİ

Her mevsimi yağışlı olan genelde ılıman bir iklim tipidir. Cephe ve orografîk yağışlar hâkimdir. Bölgede kıyıya paralel yüksek dağların bulunması yağışların fazlalaşmasına ortam hazırlamıştır. Bölgede yağış miktarları arasında olmasa da en fazla yağış sonbaharda en az yağış ise ilkbaharda görülür. Bölge nemlilik açısından da ülkemizin en nemli bölgesidir. Bu nedenle bölgede yıllık ve günlük sıcaklık farkı fazla değildir. Aynı zamanda bölgede kış çok soğuk olmaz, ancak yağışlı geçer. Yağışlar daha çok yağmur şeklinde olup kar yağışı, don olayları görülebildiği gibi sık sık sis de görülür. Bölgede yaz ayları da ılıman geçer. En sıcak ayın ortalaması 22°C-24°C'ı geçmez. En soğuk ayın ortalama sıcaklığı ise her zaman 0°C'ın üzerindedir. Zaman zaman kuzeybatıdan gelen soğuk hava kütleleri bölgeyi etkilese de, bu etki bölgenin doğusuna gidildikçe kaybolur. Bölge coğrafî özelliklerine göre, sıcaklık ve yağış bakımından değişiklikler göstermektedir. Karadeniz üzerinden gelen serin ve nemli havanın Kuzey Anadolu Dağları boyunca yükselmesi ile yağışlar meydana gelir. Doğu Karadeniz Bölümü'nde yüksekliğin fazla olması nedeniyle en fazla yağış bu bölümde görülür. Yıllık yağış miktarı ortalama 2000 mm'dir (Rize 2300 mm). Kuzey Anadolu Dağlarının güney kesiminde ise bu değer, 300 mm'ye kadar düşer. Orta Karadeniz Bölümü ise, yüksekliğin azalması nedeniyle bölgenin en az yağış alan bölümüdür. Burada yıllık yağış miktarı ortalama 700 mm kadardır. Batı Karadeniz Bölümü'nde ise yükseltinin Doğu Karadeniz Bölümü'ne göre daha az olmasına paralel olarak bu bölümde yağışlar Doğu Karadeniz Bölümü'ne göre daha azdır. Yıllık yağış miktarı ortalama 1200 mm civarındadır. Bölge genelinde yıllık yağış miktarı özellikle Doğu Karadeniz Bölümü'nde 2000 mm'nin üzerine çıkabildiği gibi Orta Karadeniz Bölümü'nde 600 mm'ye kadar düşebilmektedir

 

TAVSİYELER

Gezi süresince rahat yürüyüş ayakkabısı veya spor ayakkabı tercih edilmelidir. Gece için yanınıza hırka v.b bir kıyafet, dudak koruyucu kremi, evinizde fazla olan kitap, dergi, oyuncak v.b yanınızda getirmeniz halinde oradaki kütüphane ve çocuklara verilecektir. Yapacağınız alışverişler için küçük bir plaj çantası.

 

GENEL ŞARTLAR

Gezi süresi 6 gece 7 gündür, otel konaklaması 5 gece 6 gündür. 
Yeterli sayıda çoğunluk olmadığında turu 20 gün önceden haber vermek kaydı ile iptal hakkı Tatilmod’da saklıdır. Turun iptali durumunda Tatilmod, iptali bizzat bildirmek zorundadır. 
Çocuk indirimleri iki yetişkin yanında tek bir çocuk için kullanılır. 0-6 yaş çocuklarda otel konaklamasında yatak verilmeyebilir. 
Tur içerisinde kullanılmayan ulaşım, konaklama, çevre gezileri vb. haklar iade edilmez. 
Bütün fiyatlarımıza KDV dahildir.

Notlar: 
Rehberimiz belirtilen programa mümkün olduğunca uymak kaydı ile beklenmeyen hava ve yol şartlarına göre tur programında değişiklik yapabilir. Rehberin tur sırasında verdiği saatlere misafirler tarafından uyulmaması sonucunda, tur programında yazdığı halde gezilemeyen yerlerden Tatilmod sorumlu değildir. Tur öncesi ve tur esnasında hava muhalefeti nedeniyle ve mücbir sebepler ile yapılamayan turlarda Tatilmod’un sorumluluğu yoktur. 

Turlarımız otel, otobüs, tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür, ayrı ayrı düşünülemez. Rezervasyon esnasında koltuk sözü verilemez. Haftalık turlarda oturma düzeninde rotasyon uygulanır. En öndeki dört koltuk ikişer sıra arkaya kayar. En arka sıradaki dört kişi en ön koltuklara oturur.

Araçlarımızda 3 ve 4 numaralı rehberlerimiz ve personele  tahsis edilmektedir, misafirlerimize verilmemektedir.

Ücrete Dâhil Olanlar

Turizm Bakanlığı’ndan kokartlı profesyonel rehberler eşliğinde gezi 
Otellerde iki gece yarım pansiyon konaklama
5 sabah kahvaltısı ve 5 akşam yemeği
Lüks otobüsler ile ulaşım
 
Çevre gezileri
 
Tatilmod ikramları

 Tatilmod güvencesi

 618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası

 Otobüs için yeterli sayı olmadığında 14 Kişilik MercedesSprinter veya Royal, Prestij, Turkuaz Marka 27 kişilik Klimalı, yatar koltuklu araçlar ile turlar yapılabilir. 

 

Ücrete Dâhil Olmayanlar

Tur programında ekstra olarak belirtilen tüm gezi ve eğlenceler
Tüm öğlen yemekleri
 
Tüm öğünlerdeki yemeklerde alınan içecekler
 
Tüm özel harcamalar
 
Gece turları

Gezi hizmet bedeli

Ulaşım Araçları

Neoplan, Mercedes Tourismo veya Travego: 46+1+1 koltuklandırma, ABS, ASR, klima, 2 adet monitör, 2 adet buzdolabı, su ısıtıcılı mutfak ünitesi, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, CD ve DVD oynatıcı. Otobüslerde cep telefonu kullanılmaz.

Öğle Yemekleri

Öğle yemekleri serbest olarak alınmaktadır. Aşağıda belirtilen restoranlar rehberimizin önerdiği tesisler olup örnek menü ve fiyatları belirtilmiştir. Misafirlerimiz hizmet aldıkları tesislerden fiş yada faturalarını temin edebilirler.

Bilgilerinizi Giriniz

Toplam Tutar: 0 TL
İptal ve İade Koşulları İçin Tıklayınız
Copyrights © 2016 Tatilmod Ltd. Şti.
info@tatilmod.com · 0 216 311 17 17 · Tatilmod