Yurt Dışı

Balkan Ülkeleri ve Orta Avrupa Turu

İstanbul- Yunanistan ( Selanik ) – Makedonya ( Manastır, Ohrid , Üsküp ) – Arnavutluk ( Tiran) Karadağ (Budva ) Bosna Hersek ( Kotor, Mostar) –Hırvatistan ( Dubrovnik ) – Saraybosna ( Split) Slovenya ( Ljubljana) – Viyana – Prag – Slovakya ( Bratislava ) Budapeşte – Belgrad – Sofya

Otobüs ile Ekstrasız

1.Gün: İstanbul – Selanik- Üsküp:

Gezimizin ilk günü, 23:00' da Kartal Köprüsü 23:30'da Kadıköy Evlendirme Dairesi, 00:00'da Beşiktaş Yıldız Camii, 00:30'da İncirli Ömür plaza ve 1:00 'da Beylikdüzü Migros hareketle Tekirdağ üzerinden İpsala’ya doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 2,5 saatlik yolculuğun ardından varışımızda gümrük ve pasaport işlemlerinin tamamlanması ve ardından Yunanista’a geçerek, Dedeağaç, Gümülcine, İskeçe ve Kavala üzerinden Selanik’e doğru yapacağımız yolculuk 10 saat sürüyor. Yolda alacağımız sabah kahvaltısının ardından Selanik’e varıyoruz. Yapacağımız panoramik şehir gezimizde, Kordon, Beyaz kule, Döner Kule, Fuar Selanik Kalesi, Osmanlı ve Bizans eserlerini görüyoruz. Yunanistan’ın en büyük Kilisesi olan Aya Dimitros Kilisesi ve  şu an Türk konsolosluğunun da bahçesinde bulunduğu Ulu Önder Atatürk’ün evini ziyaret ettikten sonra öğlen yemeği için  serbest zaman veriyoruz. Yemek sonrası Üsküp’e doğru hareket ediyoruz Üsküp’e varışımızın ardından panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş, taş sokakları ve tarihi binaları ile başçarşı, Vardar Nehri, Kale , 6.yy.’dan Kalma Taş Köprü, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han,Kurşunlu Han, Saat kulesi Makedonya Meydanı, eski ve yeni tren istasyonları, hükümet binası, meclis, 17. yy’dan kalma St Spas kilisesi, Rahibe Teresa Anıtı görülecek yerler arasındadır. Ardından serbest zaman, Üsküp çarşıda alacağımız akşam yemeğinin ardından otelimize transfer. Konakalama otelimizde.

2.Gün: Üsküp – Kalkandelen – Struga – Ohri:

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Üsküp’ten ayrılarak önce Kalkandelen’e ( Tetova) gidiyoruz.( Üsküp – Kalkandelen 45 km. ) . Pena Nehri kenarında , Şar dağı eteklerine kurulu kalkandelen’de muhteşem dekorasyonu ile göz kamaştıran Alaca Cami ve günümüzde de faal bir Bektaşi tekkesi olarak ibadet edilen Harabati Bektaşi Tekkesi’ni gördükten sonra Struga’ya ulaşıyoruz. Müslüman Arnavutların nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu bu şehirdeki turumuzda, Kara Dirim Nehri üzerine kurulu şairler köprüsünü, şairler Parkı, bu parkta 1974 yılında ünlü şair Fazıl Hünsü Dağlarca tarafından dikilen dilek ağacı, Çarşı ve Hasan Baba tekkesi göreceğimiz yerler arasındadır. Struga turumuz ardından Ohri’ye varıyoruz. Ohri gölü’nün Kıyısında yapacağımız şehir turunda, Antik tiyatro , St. John Kaneo ve Ayasofya kiliseleri, St. Kliment meydanı ve Osmanlı dönemi evlerin ve dükkanların bulunduğu bulunduğu çarşıyı geziyoruz. Ardından serbest zaman. Akşam yemeği ve konaklama Ohri’de .

3.Gün: Ohri – Elbasan – Tiran – Ulcinj:

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Makedonya’dan ayrılarak; Arnavutluk’a doğru yola çıkıyoruz. Elbasan şehrinde kale içerisinde mola sonrası 20. Yüzyıl boyunca savaşlar arasında kalmış ve 40 yıl boyunca Enver Hoca’nın diktatörlük rejimini yaşamış, Balkanlar’ın dağlık ülkesi Arnavutluk’un başkenti Tiran’a varış.1614’te Süleyman Paşa tarafından imar edilen ve 1920’de Arnavutluk’un başkenti olan bu güzel şehri tanıtan,panoramik bir tur gerçekleştireceğiz. Turumuz boyunca Ethem Bey Camii, tarihi saat kulesi,Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başkanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerlerden bazıları. Tiran gezimizin ardından Ulcinej’e hareket ediyoruz. Görülecek yerler arasında Ulcinj Kalesi, 17. Yüzyılda Sabetaycılık’ın kurucusu Sabetay Sevi’nin Mezarı, Kılıç Ali Paşa camii, Aya Nikola Katedrali’de bulunmaktadır. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

4.Gün: Ulcinj – Petrovac – Bar – Budva – Dubrovnik:

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından petrovac ve Bar üzerinden Budva’ya doğru yola çıkıyoruz Avurapa sosyetesinin son dönemdeki uğrak yeri olan Budva turumuza başlıyoruz. Buradaki Eski Şehir ve Kaleyi gezdikten sonra özellikle ünlülerin rağbet ettikleri, bakir bir koy üzerinde bulunan Sveti Stefan adasını görüyor ve Avrupanın resmi olarak tanınan en genç devleti karadağ’a geçiyoruz. Adriyatik Sahili’ndeki olağanüstü manzaralı yollardan geçerek kotor Körfezi’nin içinde yer alan Kotor’a varış. Kotor’da Eski Şehir, Aziz Tripun ve Nikola Kiliseleri ve tarihi saat Kulesi göreceğimiz yerlerden bazıları. Kotor gezimizden sonra manzaralı, kısa bir yolculuğun ardından, İtalyanca adı Ragusa olan, Adriyatik’in en eski ticaret limanlarından, uzun yıllar Venedik etkisinde kaldığı için İtalyan üslubu mimarisi ve şehir dokusuyla bünyesinde muhteşem bir tarih – doğa sentezi barındıran Dubrovnik’e varış. Bu güzel şehri tanıtan turumuza öncelikle UNESCO Dünya mirası listesi’ne dahil olan eski şehir meydanı ile başlıyoruz. Şehrin Kule ve Surları, Aziz Vlah Kilisesi, Knez köşkü, ünlü şair Gundulic’in Heykeli, tarihi Çeşme ve 14. Yüzyıldan kalma eczane diğer göreceğimiz yerlerden bazıları. Daha sonra bu güzel şehrin büyülü atmosferinde vakit geçirmek için serbest zaman.

5.Gün: Dubrovnik – Poçitel – Blagay – Mostar – Saraybosna:

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Dubrovnik’ten ayrılarak Bosna – Hersek’e doğru yola çıkıyoruz.15. yüzyıldan itibaren Osmanlı eserleriyle donatılmış bu ülkedeki ilk durağımız 16. Yüzyıldaki dokusuyla günümüze kadar bozulmadan ulaşmış Osmanlı köyü Poçitel. Sokakta gezen küçük çocukların dahi Türkçe konuştuğu bu otantik köydeki gezimizin ardından 15. Yüzyılda bölgeye Osmanlı dervişlerinin ulaşmasıyla inşa edilen ilk yapı olan Blagaj Tekkesi’ni ziyaret edeceğiz. Buna nehrinin kaynağında kurulmuş sarı Saltuk Tekkesi’ni gördükten sonra Mostar’a varıyoruz. 600 yıllık geçmişe sahip, Bosna Hersek’i oluşturan iki parçadan biri olan Hersik’in en büyük şehri Mostar’ı tanıtan yürüyüş turumuzda , 1557’de Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin’in inşa ettiği, ancak 1992’de Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004’te Türkiye’nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Mostar Köprüsü, Kuyumcular çarşısı, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamam ve dönemin tipik Osmanlı evini yansıtan Müslüm Bey konağı göreceğimiz yerler arasındadır. Mostar’ın yerel pazarlarından alışveriş yapabileceğiniz serbest zamanın ardından akşamüzeri Bosna Hersek’in başkenti saraybosna’ya doğru hareket ediyoruz. Yaklaşık 2 saatlik yolculuğumuzun ardından saraybosna’ya varıyor ve saraybosna şehir turumuza başlıyouz. İki asır boyunca Balkanlar’ın kültür başkentliğini yapmış 1914’te Avusturya – Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand’ın Sırplar tarafından buarada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olan 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar’ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan Saraybosna’ da panoramik bir tur yapacağız.  Turumuzun esnasında meşhur Başçarşı, tarihi Osmanlı hanı Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri,1914’te Franz Ferdinand suikastının gerçekleştiği Latin köprüsü, Eski kütüphane, şehrin 40 yıllık Avusturya – Macaristan yönetimi sırasında oluşmuş ve batı tarzı binalarını görebilecğiniz ferhadiye caddesi ve içinde modern Bosna – Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzet Begoviç’in mezarının da bulunduğu şehitlik göreceğimiz yerlerden bazıları. Şehir turumuzun ardından otelimize yerleşme.

6.Gün: Saraybosna – Split – Ljubljana:

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Split’e doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Yaklaşık 4 saatlik yolculuğun sonrasında Split’e varıyor ve Split şehir turuna başlıyoruz. Görülecek yerler arasında Diocletian sarayı, Jüpiter Tapınağı ve Katedral de bulunmaktadır. Split’in palmiyelerle kaplı Riva denilen sahil şeridinde serbest zaman veriyoruz. Riva’dan yukarı doğru çıkınca daracık sokakları olan , kesme taştan yapılmış çok güzel evler çıkıyor karşımıza ara sokaklarda dolaşıp şehri tepeden gören bir yerde tekrar mola vererek gün batımı izliyouz. Akşam saatlerinde Slovenya’nın başkenti Ljubljana’ya hareket ediyoruz. Konaklama Ljubljana’daki otelimizde.

7. Gün: Ljubljana – Viyana:

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Ljubljana şehir turumuzu gerçekleştiriyor ve ardından serbest zaman veriyoruz. Sonrasında öğle aatlerinde Viyana’ya hareket. Yaklaşık 4 saatlik yolculuk sonrası Viyana’ya varışı Viyana şehir turunda; Görülecek yerler arasında Birleşmiş Milletler Binaları, Franz Kilisesi, Prater, Hundertwasser binasının ardından şehrin merkezi Ring çevresinde; Uygulamalı sanatlar müzesi, Hofburg sarayı, Güzel sanatlar Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi; parlemonta binası, belediye sarayı, Viyana Üniversitesi, Burg Tiyatrosu, Votif Kilisesi bulunmaktadır. Şehir turumuzun ardından otelemizi yerleşme.

8.Gün: Viyana – Prag:

Sabah kahvaltıdan sonra otelden ayrılış. Viyana’da geçireceğimiz serbest zaman ardından öğle saatlerinde Prag’a hareket ediyoruz. Prag’a varış ve panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Prag Kalesi, St. Vitus Katedrali, Dünyaca ünlü Yazar Kafka’nın Evi, Eski Şehir Meydanı ve Astronomik Saat Kulesi gezilecek yerler arasında otele yerleşme ve konaklama.

9.Gün: Prag – Karlovy Vary:

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Karlovy Vary hareket ediyoruz. Karlovy VARY Kaplıcalarıyla, içmeleriyle , doğası ve mimarisiyle çek cumhuriyeti’nin Prag’dan sonra en fazla turist çeken şehri. Kent sıcaklıkları ve mineral özellikleri farklı 12 termal bulunmaktadır. Kaplıcalarından çıkan buharla masalsı bir görünüme bürünen bu güzel şehirde ki turumuzu ardından serbest zaman. Akşam saat 19:00 ‘da Karlo Vary’den Prag’a doğru yola çıkıyoruz . Saat 21:00 ‘de Prag’a varıyor ve otelimize yerleşiyoruz.

10.Gün:Prag- Bratislava – Budapeşte:

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Budapeşte’ye hareket ediyoruz. Yol üzerinde Slovakya’nın başkenti Brastislava’ya uğruyoruz. Panoramik şehir turumuz sırasında Hviezdoszlav meydani, Aziz Martin kilisesi, Belediye Sarayı, Milli Tiyatro binası görülecek yerler arasındadır. Bratislava gezimizin ardından Budapeşte’ye hareket ediyoruz. Budapeşte varış ardından panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Görülecek yerler arasında: Kahramanlar Meydanı, Szecseni kaplıcası, Vajdahunyad Kalesi, Andrassyi caddesi, Opera yerler arasında: Kahramanlar Meydanı, Szecseni Kaplıcası, Vajdahunyad kalesi , Andrassyi caddesi, Opera Binası, Eski Bale Okulu ve aziz ıstvan bazalikasi var zincirli köprü ve parlemento binasınıda gördükten sonra Buda tarafına geçiyoruz. UNESCO’nun koruması altında dünya mirası listesinde bulunan Budin Kalesini, Balıkçılar Burcunu ve Matyas kilisesini görüyoruz. Son olarak Budapeşte’nin  en güzel manzarasına  sahip Gellert Tepesi ve Gül Baba Türbesi’de bulunmaktadır. Şehir turumuzun ardından otelimize yerleşiyoruz.

11. Gün : Budapeşte – Belgrad – Sofya

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Eski Yugoslavya’nın başkenti ve şuanda da sırbistan’nın başkentliğini yapan kültür ve spor ruhu yüklü Belgrad şehir turumuza başlıyoruz. Panoramik şehir turumuz sırasında Kale Meydanı, Askeri müze İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Zindan Kapı, Leopoldov kapı , Sokullu Mehmet paşa çeşmesi, stefan lazerevic Anıtı, Nebojsa Kulesi , Saborna Kilisesi, Cumhuryet meydanı, Terazi Meydanı veTaş Meydanı’nı görüyor ve Belgrad’dan ayrılıyoruz. Yaklaşık 5 saat sürecek olan yolculuğumuzun ardından sofya’ya varıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği sofya’da.

12.Gün: Sofya – Plovdiv( Filibe ) İstanbul:

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Sofya şehir turumuza başlıyoruz. Görülecek yerler arasında Balkanların en büyük kilisesi olan Alexsander Nevski Katedrali, Aya Sofya Kilisesi, Milli kütüphane, Sofya Üniversitesi, Eski kraliyet sarayı, Neo klasik stilinde yapılmış olan Milli Bulgar tiyatrosu, Arkeoloji müzesi, Eski Sofya – Sendika şehri, Rotonda Kilisesi bulunmaktadır.  Daha sonra meclis binasının yanından yürüyerek Sofya – sendika şehri, Rotonda kilisesi bulunmaktadır. Daha sonra meclis binasının yanından yürüyerek Sofya Heykeli’ne panoramik bakış ve fotoğraf molası, Şehrin simgesi olan Banya başı camisini ziyaret ediyoruz. Sofya’dan Filibe’ye doğru yolculumuza başlıyoruz. Yaklaşık 1,5 saat sürecek yolculuğumuzun ardından Filibe şehir turumuza başlıyoruz. 4000 yıllık geçmişe sahip bir kent olarak; günümüzün modern binaları ve eski çağların mimarisini birleştiren güzel bir şehirdir. Kentte en çok ilgi çeken yer şüphesiz Nebet tepe mevkiinde yerleşik “ Eski Plovdiv” – adında şehrin en eski bölümü üzerinde bulunuyor. Görülecek yerler arasında şimdilerde Etnografya Müzesi olarak hizmet veren Argır Kuyumcuoğlu’nun evi, Plovdiv’e özel en mükemmel simetrik ev örneği ve orijinal ev düzenlemesiyle, bu günümüzde her türlü kültürel faaliyetlere ev sahipliği yapmakta olan Balabanov Evi ve Georgi Mavridi’nin evi, Eski Roma çağından kalma Roma Amfi Tiyatrosu, Roma Stadyumu , Hisar Kapı, Kaleiçi Mahallesi ve Hindliyan Müzesi, Türk mimarisiyle oldukça ilgi çeken Cuma camii, Plovdiv’in en eski kiliselerinden aya Konstantin, Elena ve Aya Nedelya kiliseleri bulunmaktadır.Kısa süreli serbest zaman’ın ardından İstanbul’a doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Svilengrad sınır kapısındaki Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından Edirne üzerinden İstanbul’a ulaşıyor ve bir sonraki turumuzda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Genel Şartlar

Gezi süresi 11 gece 12 gündür. 

Yeterli sayıda çoğunluk olmadığında turu 5 gün önceden haber vermek kaydı ile iptal hakkı Tatilmod’da saklıdır. Turun iptali durumunda Tatilmod, iptali bizzat bildirmek zorundadır. 
Çocuk indirimleri iki yetişkin yanında tek bir çocuk için kullanılır. 
Tur içerisinde kullanılmayan ulaşım, konaklama, çevre gezileri vb. haklar iade edilmez. 
Bütün fiyatlarımıza KDV dahildir.
Notlar: 
Rehberimiz belirtilen programa mümkün olduğunca uymak kaydı ile beklenmeyen hava ve yol şartlarına göre tur programında değişiklik yapabilir. Rehberin tur sırasında verdiği saatlere misafirler tarafından uyulmaması sonucunda, tur programında yazdığı halde gezilemeyen yerlerden Tatilmod sorumlu değildir. Tur öncesi ve tur esnasında hava muhalefeti nedeniyle ve mücbir sebepler ile yapılamayan turlarda Tatilmod’un sorumluluğu yoktur. 

Turlarımız otel, otobüs, tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür, ayrı ayrı düşünülemez. Rezervasyon esnasında koltuk sözü verilemez. Haftalık turlarda oturma düzeninde rotasyon uygulanır. En öndeki dört koltuk ikişer sıra arkaya kayar. En arka sıradaki dört kişi en ön koltuklara oturur.

Araçlarımızda 3 ve 4 numaralı rehberlerimiz ve personele  tahsis edilmektedir, misafirlerimize verilmemektedir.

Ulaşım Araçları

Neoplan, Mercedes Tourismo veya Travego: 46+1+1 koltuklandırma, ABS, ASR, klima, 2 adet monitör, 2 adet buzdolabı, su ısıtıcılı mutfak ünitesi, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, CD ve DVD oynatıcı. Otobüslerde cep telefonu kullanılmaz.

 

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

*Lüks otobüsler ile ulaşım, araç içi ikramlar

*Programda belirtilen panoramik şehir turları

*4 ****'lı otellerde YP konaklama

*Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmetleri

 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

*Öğlen yemekleri

*Müze ücreti ve servis bedeli 100 € ( Yeşil pasaporta Vizesiz)

 *Yurt dışı çıkış harcı 15 TL

*Tüm müze ve ören giriş ücretleri

 *Tüm özel harcamalar

Bilgilerinizi Giriniz

Toplam Tutar: 0 TL
İptal ve İade Koşulları İçin Tıklayınız
Copyrights © 2016 Tatilmod Ltd. Şti.
info@tatilmod.com · 0 216 311 17 17 · Tatilmod